Startujemy po raz drugi

martinez

 

 

        Pierwsza edycja festiwalu i konkursu Radomski Zlot Gitarowy, która odbyła się w zeszłym roku zakończyła się wielkim sukcesem. W konkursie, wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, których poziom artystyczny przekroczył oczekiwania organizatorów, a znakomite koncerty zgromadziły liczną publiczność. Festiwal odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i zyskał same pochlebne opinie. Był to dla nas, organizatorów jasny sygnał, że tak świetna impreza musi być kontynuowana w następnych latach.


        Kiedy zaczynaliśmy przygotowania do drugiej edycji fatalne wydarzenia związane z pandemią koronawirusa pokrzyżowały nasze plany. Większość konkursów i festiwali zaplanowanych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie po prostu nie odbyła się.


        W związku z faktem, że sytuacja dalej jest niepewna i trudno przewidzieć, czy nie powtórzy się niebawem sytuacja z marca organizacja festiwalu w pełnej formie byłaby obarczona ryzykiem, że w momencie kolejnego lockdownu cała praca poszłaby na marne.


        Aby jednak mimo wszystko podtrzymać ciągłość imprezy i sprawić aby na dobre zagościła w kalendarzu ogólnopolskich festiwali gitarowych, jako jedna z tych bardzo nielicznych, które się “nie poddały” postanowiliśmy przenieść festiwal, przynajmniej częściowo do świata wirtualnego. Publiczność zamiast słuchać występów uczestników konkursu w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego będzie mogła obejrzeć ich występy na kanale YouTube, a jedynie zdobywca Grand Prix odbierze statuetkę i wystąpi na żywo w Radomiu z recitalem, który będzie również transmitowany w sieci. Jurorzy zamiast za zielonym stołem usiądą przed ekranami komputerów. Ale poza tym wszystko będzie tak samo: ciężka praca uczestników włożona w przygotowanie występu, muzykalność, talent, wirtuozeria oraz fachowe ucho i wrażliwość jurorów - znakomitych muzyków i pedagogów. No i oczywiście prawdziwe będą też nagrody.


        Mamy nadzieję, że uda się przetrwać ten trudny szczególnie dla artystów czas i w przyszłym roku spotkamy się wszyscy na żywo aby wspólnie zachwycać się pięknem muzyki.

Paweł Kwaśny

 

koordynator artystyczny festiwalu:
Paweł Kwaśny
e-mail: pawel.kwasny@muzycznaradom.pl